Sat. Dec 2nd, 2023
Aleksandro Barausko užkardos pasieniečiai parėmė meteorologinį balioną su kontrabandinėmis cigaretėmis

Pasieniečiai iš Varėnos rajono Aleksandro Barausko užkardos sėkmingai parėmė meteorologinį balioną su kontrabandinėmis cigaretėmis, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Šis atvejis pasižymi unikaliu būdu gabenant kontrabandą, nes dažniau naudojamos bepilotės skraidymo priemonės. Meteorologinio baliono panaudojimas tam tikrai reikalauja specialių žinių ir palankių oro sąlygų.

Varėnos pasienio rinktinės pasieniečiai pastebėjo balioną maždaug 3 metrų aukščio, kurį leido lėkurius iš Baltarusijos. Prie baliono buvo pritvirtintas krovinys su 750 pakeliais cigaretės, kurios turėjo baltarusiškas banderolas. Taip pat rūkalų kroviniui buvo pritvirtintas GPS siųstuvas, kuris iš Baltarusijos bendrininkams turėjo padėti rasti atskraidinto krovinio vietą Lietuvoje.

Meteorologinio baliono veikimas primena balionus, kurie naudojami Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje. Šie balionai pripildomi helio arba vandenilio dujų, o jų keliamoji galia priklauso nuo dydžio ir dujų kiekio. Balionas kyla aukštyn iki 25-30 km aukščio ir sprogsta, tokiu būdu nukentėdamas žemyn. Tokius balionus galima įsigyti iš kai kurių interneto parduotuvių.

Gabenant kontrabandą su meteorologiniais balionais, reikalingos ypatingos žinios apie baliono pripildymą dujomis, oro sąlygas ir vėjo kryptį skirtinguose aukščiuose. Dėl to šis kontrabandos gabenimo būdas nėra populiarus.

VSAT pastebėjo, kad per pastaruosius metus kontrabandininkai vis dažniau renkasi “nuotolinius” būdus gabenant neteisėtą prekę. Šiemet buvo fiksuoti 95 atvejai, kai kontrabanda bandoma skraidinti dronais iš Baltarusijos į Lietuvą. Tai padidėjimas lyginant su praėjusiais metais. Nepaisant to, balionais vežama mažiau krovinių.